Czym jest ścianka video?

W przypadku, gdy chcemy otrzymać ekran o dużym rozmiarze, ale nie ma takiego rozmiaru na rynku, z pomocą przychodzą nam ścianki video. Taka ściana wizyjna jest złożona z kilku monitorów bezszwowych w wybranym przez klienta układzie i spięta dodatkowo warstwą technologiczną (oprogramowanie Digital Signage, splitter video, komputer z kilkoma wyjściami graficznymi, technologia Daisy Chain) w celu uzyskania jednego spójnego i zsynchronizowanego obrazu na ekranie, złożonym z wielu monitorów.

realizacja montażu ściany wideo

Zastosowania

Ścianki typu videowall stosowane są w wielu miejscach.

Ścianka video w galerii

Ścianka video dla sklepu

Ścianka video do monitoringu

Ścianka video dla lotniska

Ścianka video dla kliniki

Ścianka video na dworcu

Dlaczego monitory bezszwowe?

Monitory bezszwowe mają zdecydowanie większą cenę, podatność na uszkodzenia i wagę. Są znacznie trudniejsze w montażu. Są jednak nieodzownym komponentem ścianki wizyjnej – ponieważ w przypadku zastosowania zwykłych monitorów Digital Signage do budowy ścianki reklamowej wizualny efekt końcowy będzie daleki od naszych oczekiwań. Monitory ramkowe spięte w ściankę video wyglądają bardzo nieprofesjonalnie i kompletnie zaburzają odbiór obrazu. Jedynie profesjonalne monitory bezramkowe (bezszwowe) pozwalają na uzyskanie olśniewającego efektu wizualnego i pozwalają na czytelny odbiór wyświetlanych treści.

monitory bezszwowe

Jak dobrać rozmiar ścianki video

Tworząc nową ściankę wizyjną oceniamy, ile przestrzeni w naszym lokalu ma ona zajmować. Standardowo monitory bezszwowe mają 49” i 55” zatem z nich jak z klocków – budujemy takiego videowalla. Standardowo ścianki mają tyle samo wierszy co kolumn (np. 2x2 lub 3x3) co pozwala na tworzenie materiałów o standardowych proporcjach (16:9). Zdarzają się też ścianki o nietypowych proporcjach (np. 1x10 lub 4x2), lub ustawieniu monitorów – videowall z monitorów w pionie też może zostać skonstruowany.

Profesjonalny montaż i kalibracja ścianki reklamowej

W odróżnieniu od powieszenia telewizora w domu, montaż ścianki video jest zadaniem skomplikowanym i wymaga dużo ostrożności. Przy montażu videowalla łatwo jest uszkodzić monitory bezszwowe (wystarczy taki monitor postawić na długopisie leżącym na podłodze). Dlatego firmy wynajmują profesjonalne ekipy montażowe do ścianek wizyjnych, które wiedzą jak szybko i bezpiecznie takiego videowalla postawić.

Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich uchwytów oraz wygodę dostępu serwisowego w przypadku konieczności takiego działania. Profesjonalne firmy pomagają wybrać odpowiednie uchwyty tak, by na koniec ścianka video wyglądała profesjonalnie i elegancko, a serwis był możliwy dla każdego monitora z osobna.

Ważną kwestią jest też kalibracja ścianki video – czyli synchronizacja ustawień monitorów tak, by wszystkie miały zgraną jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Profesjonalni montażyści zawsze zadbają, by te ustawienia zostały zsynchronizowane i ścianka wizyjna wyglądała jednolicie i perfekcyjnie.

Chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia?

Chętnie pomożemy Ci w zorganizowaniu projektu Digital Signage zgodnie z Twoimi potrzebami. Skontaktuj się z nami!